| Tel: | +998 (66) 222-69-27 | |
| Telegram: | +998 (66) 222-69-27 | |
| Manzil: | Samarqand sh., Spitamen shoh ko‘chasi, 166-uy | |
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 30-iyundagi “Samarqand davlat universitetining O‘zbekiston-Finlandiya pedagogika instituti faoliyatini tashkil etish chora tadbirlari to’g’risi”dagi 408-sonli qarori asosida Samarqand davlat universitetining O‘zbekiston-Finlandiya pedagogika instituti tashkil qilindi. Institutda Xorijiy tillar va gumanitar fanlar fakultetida O‘zbek tili va adabiyoti, ijtimoiy-gumanitar fanlar kafedrasiga ham asos solindi. Kafedraning birinchi mudiri filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Normo‘minov Sherzod To‘ychiyevichdir. O‘zbek tili va adabiyoti, ijtimoiy-gumanitar fanlar kafedra tashkil etilganda asosiy shtatda 10 nafar professor-o‘qituvchi, o‘rindoshlik asosida esa 13 nafar professor-o‘qituvchi faoliyat olib bormoqda. Kafedrada bugungi kunda 2 nafar professor, 2 nafar dotsent, 2 nafar filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), 3 nafar tarix fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), 1 nafar katta o‘qituvchi va 13 nafar assistentlar faoliyat olib bormoqda. Kafedraning ilmiy-tadqiqot ishlaridagi mavzusi: “Davlat tili va tarix ta’limining funksional xususiyatlari”. Kafedra a’zolari institutning jamoat ishlarida ham faol qatnashmoqda. Kafedra a’zosi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori(PhD) Berdiyev Xusan Xolnazarovich institutning birlashgan kasaba uyushma kengashi raisi, kafedra katta o‘qituvchisi Sattorova Ibodar G‘afforovna Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha direktor maslahatchisi, kafedra assistenti Saipov Ulug‘bek Zufarovich Xorijiy tillar va gumanitar fanlar fakultetining yoshlar bilan ishlash va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha dekan o‘rinbosari sifatida faoliyat olib bormoqda. Institut, viloyat va shahar miqyosidagi siyosiy tadbirlarda ham kafedra a’zolari faol qatnashmoqoda. Kafedrada 60111100-Tarix yo‘nalishiga 2021-2022 o‘quv yili uchun kunduzgi ta’lim shakliga 86 nafar, sirtqi ta’lim shakliga 121 nafar talaba ta’lim olmoqda.
Kafedrada ikkita magistratura yo‘nalishi mavjud:
1. 70111401-O’zbek tili va adabiyoti;
2. 70111101-Ijtimoiy-gumanitar fanlarni o‘qitish metodikasi yo’nalishlari.
O’zbek tili va adabiyoti yo’nalishida 17 nafar magistrant tahsil olmoqda; Ijtimoiy-gumanitar fanlarni o‘qitish metodikasi yo’nalishida 6 nafar magistrant tahsil olmoqda.
Kafedra a'zolari ro‘yxati: