1982-yil 13-iyun kuni Samarqand viloyati Ishtixon tumanidagi Muslum qishlog'ida tug'ilgan.
2000-yilda Ishtixon tumanidagi 38-o'rta maktabni tugatgandan so'ng, M. Ulug'bek nomidagi arxitektura-qurilish institutiga "tasviriy san'at"yo'nalishi bo'yicha o'qishga kirdi.
2006-yilda Samarqand davlat arxitektura-qurilish institutiga o'qishga kirdi. M. Ulug'bek "arxitektura nazariyasi va tarixi, arxitektura yodgorliklarini restavratsiya qilish" mutaxassisligi bo'yicha magistrlik darajasiga ega bo'lib, 2008 yilda magistraturani tamomlagan.
Mehnat faoliyatini 2004-yilda 1-Samarqand pedagogika kollejida o'qituvchi bo'lib boshlagan va 2008 yilgacha ishlagan.
2008-yil 2-sentabrdan SamDUning san'at tarixi fakultetining "muhandislik grafikasi" kafedrasida 2021-yilgacha o'qituvchi bo'lib ishlagan.
2021-yil 6-sentabrdan hozirgi kunga qadar SamDU O'zbekiston-Finlandiya pedagogika institutining tasviriy san'at va muhandislik grafikasi kafedrasida ishlaydi.
Shavkiyev ilmiy faoliyat bilan ham shug'ullanadi. Bugungi kunda u 25 dan ortiq ilmiy maqolalar va 2 ta o'quv qo'llanma, 1 ta darslik nashr etgan.
Uning ilmiy maqolalari AQSh, Rossiya, Ukraina va Qozog'istondagi konferensiyalar materiallarida chop etilgan.