«Shaxmat taxtasi – hayot maydoni. Shoh yoki piyoda boʻlishni oʻzingiz tanlaysiz!»
Oʻzbekiston-Finlandiya pedagogika institutining shaxmat boʻyicha chempion talabasi oʻz fikrlari bilan oʻrtoqlashdi
Jismoniy madaniyat, sport va maktabgacha ta'lim fakulteti talabasi Munira Choriyeva yaqinda Samarqandda ilk bor tashkil etilgan "Talaba - qizlar forumi"da sportning "shaxmat" turi bòyicha ishtirok etib, faxrli birinchi oʻrinni egalladi.
«– Shaxmat bilan 10 yildan beri shugʻullanib kelaman, - deydi Munira Choriyeva. – Bu sportga kirishimga ota-onam sababchi boʻlgan. Bu sport hozirgi kunda hayotimning bir qismiga aylanib ulgurdi.
Shaxmat taxtasi – hayot maydoni. Unda shoh yoki piyoda boʻlishni oʻzingiz tanlaysiz.
Oʻyinda shunday gap bor, bir vazir boʻlib egri yurgandan, bir piyoda boʻlib toʻgʻri yurgan afzal.
Bu shiorga amal qilaman. Hayotdagi insonlar ham piyoda kabi, barcha yuqori choʻqqilarga erishish uchun tinimsiz mehnat qilib qiyinchiliklardan oʻtsagina farzinga aylanadi. Insonlar ham xuddi shunday yuqori natijalarga erishishini piyodadan boshlab, tepaga chiqadi, deb oʻylayman. Shaxsan oʻzim, piyoda figurasini yoqtiraman».
Maʼlumot uchun, Munira Choriyevaga shaxmat boʻyicha ayollar oʻrtasidagi jahon chempioni Iroda Hamroqulova ustozlik qilib keladi.

"The chessboard is the field of life. You choose to be a king or a pawn!”
Munira Choriyeva, a student of the Faculty of Physical Culture, Sports and Pre-School Education, recently took part in the "Student - Girls' Forum" organized for the first time in Samarkand in the "Chess" type of sport and won the first place.
"I have been playing chess for 10 years," says Munira Choriyeva. - My parents made me start this sport. This sport has become a part of my life now.
The chessboard is the field of life. You choose to be a king or a pawn.
There is a saying in the game that it is better to be a minister and walk straight than to be a footman. I follow this motto. People in life, like pedestrians, become farzins only when they work tirelessly to reach all the highest heights and overcome difficulties. I think that people can achieve the same high results by starting from the bottom and climbing to the top. Personally, I like the figure of a pedestrian."
For information, Munira Choriyeva is coached by Iroda Hamrokulova, the world champion in women's chess.