O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 31 yilligi munosabati bilan bayram tabrigi
08-Dec-2023 93528
Barchangizni xalqimiz hayotidagi muhim tarixiy sana 8-dekabr – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bilan muborakbod etaman. Yurtimiz ravnaqi va rivoji, millat taqdirining asosiy belgilovchisi bo‘lgan Bosh Qomusimiz qabul qilinganligining 31 yilligi butun xalqimizga muborak bo‘lsin.
2023-yil qonunchiligimizda oʻziga xos tarixga aylandi. Xususan, bu yilda xalqimizning xohish-istaklari va mustahkam irodasi aks ettirilgan yangi tahrirdagi mamlakat Konstitutsiyasi referendum orqali qabul qilingani muhim voqealardan biri boʻldi. Bundagi eng asosiy jihatlardan biri Oʻzbekiston ijtimoiy davlat ekanligi oliy qonunda belgilangan boʻlsa, taʼlim toʻgʻrisidagi moddalarga kiritilgan yangiliklar mazkur tizimning keyingi rivojlanishini qonunan mustahkamladi.
Konstitutsiya – davlat tuzilishi asoslarini belgilab beruvchi, fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qiluvchi muhim hujjat sifatida demokratiyani rivojlantirish, mamlakat barqarorligi va farovonligini ta’minlashning mustahkam asosidir. U birinchi navbatda fuqarolarning munosib hayot kechirishini  ta’minlashni maqsad qiladi.  Insonning huquq va erkinliklari qonunlarning, davlat organlari va har bir shaxs faoliyatining mohiyati va mazmunini belgilaydi, bosh mezon darajasiga olib chiqadi. Shunday ekan, huquq va erkinliklarimizning himoyachisi bo‘lgan Asosiy Qonunimiz qabul qilingan kun Vatanimiz ahli, Qomusimiz ijodkori bo‘lgan ona xalqimiz taqdirida alohida e’tirofga loyiq sanadir.
Fursatdan foydalanib, sizlarni mazkur ayyom bilan yana bir bor qutlab, oilangizga tinchlik-xotirjamlik, sihat-salomatlik, farovon hayotimizga fayz-baraka tilab qolaman. Musaffo osmonimizga, yurtimiz tinchligi va mustaqilligiga ko‘z tegmasin!

Holiday greetings on the occasion of the 31st anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan
93526
I congratulate all of you on December 8, an important historical date in the life of our people - Constitution Day of the Republic of Uzbekistan. May all our people be blessed with the 31st anniversary of the adoption of our General Council, which is the main determinant of the prosperity and development of our country and the fate of the nation.
2023 has become a unique history in our legislation. In particular, one of the most important events this year was the adoption of the new Constitution of the country, which reflected the wishes and strong will of our people, through a referendum. One of the most important aspects of this is that Uzbekistan is a social state, while the higher law establishes that the innovations included in the articles on education legally strengthened the further development of this system.
The Constitution is an important document that defines the foundations of the state structure, protects the rights and freedoms of citizens, and is a solid basis for the development of democracy, ensuring the stability and well-being of the country. First of all, it aims to ensure a decent life for citizens. Human rights and freedoms determine the nature and content of laws, state bodies and the activities of each person, and bring them to the level of the main criteria. Therefore, the day of adoption of our Basic Law, which is the protector of our rights and freedoms, is a date worthy of special recognition in the case of the people of our Motherland, the creator of our Dictionary.
I would like to take this opportunity to congratulate you once again on this occasion and wish your family peace, good health, and blessings for our prosperous life. Do not touch our clear sky, the peace and independence of our country!