O‘zbekiston-Finlandiya pedagogika instituti Maktabgacha ta’lim fakulteti assistent o‘qituvchisi Farida Xayitova, Finlandiyalik ta’lim mutaxassisi Hanne Koli va Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i Maxmud Djumayevlar birgalikda Samarqand shahridagi 59-nurli maskan, ko‘zi ojiz ko‘ruvchi bolalar maxsus maktab-internatiga tashrif buyurishdi.
Tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad O‘zbekistondagi maxsus ta’lim tizimi hamda Finlandiya maxsus ta’lim tizimi o‘rtasidagi o‘xshash va farqli tomonlarni o‘rganishdan iboratdir.
Maxsus maktabdagi ko‘rish imkoniyati cheklangan bolalar uchun yaratilgan shart-sharoitlar, tiflo texnik bazaning mavjudligi, ko‘rish imkoniyati cheklangan bolalarni muassasa hududida mustaqil harakatlanishlari uchun mo‘ljal olish qulayliklarining yaratilganligi mutaxassislar tomonidan o‘rganildi.
Shuningdek, ko‘rish imkoniyati cheklangan bolalar uchun Brayl alifbosida kitoblarni bosmadan chiqaruvchi Brayl printerlarining mavjudligi mehmonlarni hayratlantirdi.
Tashrif so‘ngida, maxsus maktab-internati direktori tomonidan O‘zbekiston-Finlandiya pedagogika instituti jamoasiga chuqur minnatdorchilik izhor etildi.

Hanne Koli, a Finnish education specialist, got acquainted with the activities of the 59-nur center
Farida Khayitova, assistant teacher of the Faculty of Preschool Education of the Uzbekistan-Finland Pedagogical Institute, Hanne Koli, a Finnish education specialist, and Makhmud Dzhumayev, the head of the Department of International Relations, together opened the 59-nur center in Samarkand, a place for the visually impaired. children visited a special boarding school.
The main purpose of the visit is to study the similarities and differences between the special education system in Uzbekistan and the Finnish special education system.
The conditions created for the visually impaired children in the special school, the availability of the technical base, the facilities for the independent movement of the visually impaired children in the territory of the institution were studied by experts.
The guests were also surprised by the availability of Braille printers that print books in Braille for visually impaired children.
After the visit, the director of the special boarding school expressed deep gratitude to the team of the Uzbekistan-Finland Pedagogical Institute.