Imkoniyati cheklangan bolalar uchun berilayotgan inklyuziv ta’lim sifati o‘rganildi
Bugun, O‘zbekiston-Finlandiya pedagogika instituti rektori A.Safarov Samarqand shahridagi 59-nurli maskan, ko‘zi ojiz ko‘ruvchi bolalar maktab-internatiga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida institut rektori, mazkur maktab-internatida tahsil oluvchi bolalar bilan uchrashdi va ular uchun yaratilgan imkoniyatlar, shart-sharoitlar hamda inklyuziv ta’lim berish sifati bilan yaqindan tanishdi.
Inklyuziv ta’lim nima?
“Inklyuziv taʼlim”  atamasi — fransuzcha “inclusive” soʻzidan kelib chiqqan boʻlib, “Oʻz ichiga oladi” deb tarjima qilinadi. “Inklyuziv taʻlim” – davlat siyosati boʻlib, nogiron va sogʻlom bolalar oʻrtasidagi toʻsiqlarni bartaraf etish, maxsus taʼlimga muhtoj bolalar, (ayrim sabablarga koʻra nogiron boʻlgan) oʻsmirlar rivojlanishda uchraydigan nuqsonlar yoki iqtisodiy qiyinchiliklardan qatʼiy nazar ijtimoiy hayotga moslashtirishga yoʻnaltirilgan umumtaʼlim jarayoniga qoʻshishni ifodalovchi taʼlim tizimidir.

The quality of inclusive education for children with disabilities was studied
Today, the rector of the Uzbekistan-Finland Pedagogical Institute A. Safarov visited the 59th bright house, boarding school for blind children in Samarkand.
During the visit, the rector of the institute met with the children studying in this boarding school and got acquainted with the opportunities, conditions and the quality of inclusive education created for them.
What is inclusive education?
The term "inclusive education" comes from the French word "inclusive", which means "contains". "Inclusive education" is a state policy, an educational system that represents the elimination of barriers between disabled and able-bodied children, inclusion of children with special education needs, adolescents (disabled for some reasons) into the general education process, regardless of developmental defects or economic difficulties.