OTM va maktablar hamkorligi davom etmoqda
O‘zbekiston-Finlandiya pedagogika institutida O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-iyundagi PQ-289 Qaror ijrosini ta’minlash maqsadida mazkur Oliy ta’lim muassasasi hamda Xalq ta’limi boshqarmasi yetakchilari o‘rtasida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Yig’ilishda institut rektori (v.v.b) A.Safarov, XTB boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Q.Saidov, fakultet dekanlari va kafedra mudirlari ishtirok etdi.
Yig‘ilish do‘stona ruhda o‘tkazildi va ko‘plab kelishuvlarga erishildi.
Masalan: Doimiy ravishda faoliyat olib borayotgan “4+2” dasturini yanada takomillashtirish, Oliy ta’lim muassasasi talabalarining maktablardagi amaliyot jarayonlarini sifatli tashkil etish, pedagog sinflarni shakllantirish va maktab o‘quvchilarining pedagogika sohasiga qiziqishini orttirishdagi say-harakatlarni oshirish asosiy maqsadlar etib belgilandi.
Bundan tashqari, institut rektori A.Safarov tomonidan, yangi tashkil etilayotgan institut qoshidagi Akademik litseyga viloyatdagi maktablarning iqtidorli 9-sinf o‘quvchilarini jalb etish, ularga eng malakali mutaxassislar tomonidan dars mashg‘ulotlari o‘tish taklifi kiritildi.
Uchrashuv so‘ngida har ikkala tashkilot vakillari, yuqorida qayd etilgan masalalarni doimiy nazoratda bo‘lishini ta’minlash maqsadida, har oyda bir marotaba uchrashuv tashkil etishga kelishib oldilar.

Cooperation between HEIs and schools continues
In order to ensure the implementation of the Decision of the President of the Republic of Uzbekistan PQ-289 of June 21, 2022, an important meeting was held between the leaders of this higher educational institution and the Department of Public Education at the Uzbekistan-Finland Pedagogical Institute. tdi
The rector of the institute (retired) A. Safarov, the first deputy head of the Institute K. Saidov, faculty deans and heads of departments took part in the meeting.
The meeting was held in a friendly spirit and many agreements were reached.
For example: The main goals were to further improve the "4+2" program, which is constantly operating, to organize high-quality practice processes of students of higher education institutions in schools, to form pedagogic classes, and to increase the efforts to increase the interest of schoolchildren in the field of pedagogy.
In addition, the rector of the institute A. Safarov made an offer to attract talented 9th grade students from schools of the region to the academic lyceum under the newly established institute, to give them lessons by the most qualified specialists.
At the end of the meeting, the representatives of both organizations agreed to organize a meeting once a month in order to ensure constant monitoring of the above-mentioned issues.