INGLIZ TILI KURSI VA TO‘GARAKLARI ZAMONAVIY JIHOZLANGAN O‘QUV XONADA OLIB BORILADI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 19-maydagi “O‘zbekiston Respublikasida xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirish faoliyatini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori ijrosini ta’minlashga qaratilgan navbatdagi ishlar amalga oshirildi.
O‘zbekiston-Finlandiya pedagogika instituti Xorijiy tillar va gumanitar fanlar fakultetida zamonaviy ko‘rinishga ega bo‘lgan va barcha kerakli jihozlar bilan ta’minlangan yangi ingliz tili o‘quv xonasi foydalanishga topshirildi.
Ushbu o‘quv xonada institut professor-o‘qituvchilari, xodimlari va talabalariga xorijiy tillarni puxta o‘zlashtirishi, tilning asosiy ko‘nikmalarini shakllantirishi uchun videorolik, o‘yin, ko‘ngilochar ko‘rsatuv, filmlar va boshqa tilni o‘rganishga xizmat qiluvchi kontentlar asosida dars mashg‘ulotlari malakali o‘qituvchilari tomonidan olib boriladi.
Institut rektori A.Safarov 2024/2025 o‘quv yiliga qadar davlat oliy ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan kasbiy fanlar (xorijiy tildan tashqari) o‘qituvchilarining 50 foizi kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi lozimligini yana bir bor ta’kidladi. Bu borada amalga oshirilishi zarur bo‘lgan vazifalarni prorektorlar, fakultet dekanlari va kafedra mudirlariga tushuntirib o‘tdi. Shuningdek, boshqa o‘quv xonalarini ham bosqichma bosqich zamon talablariga moslashtirish haqida tegishli mas’ullarga ko‘rsatma berdi.

ENGLISH COURSES AND CLASSES ARE CONDUCTED IN A MODERNLY EQUIPPED CLASSROOM
Further work aimed at ensuring the implementation of the Decision of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 19, 2021 "On measures to bring the activities of popularization of learning foreign languages to a qualitatively new level in the Republic of Uzbekistan" was carried out.
A new English classroom with a modern look and equipped with all the necessary equipment was put into use at the Faculty of Foreign Languages and Humanities of the Uzbekistan-Finland Pedagogical Institute.
In this classroom, professors, staff and students of the institute can learn foreign languages thoroughly, develop basic language skills based on videos, games, entertainment shows, films and other educational content. it was reported that the classes will be conducted by qualified teachers.
Rector of the institute A.Safarov reiterated that by the academic year 2024/2025, 50 percent of teachers of professional subjects (except foreign languages) working in state higher education institutions should have at least B2 level national or equivalent international certificate. once pointed out. In this regard, he explained the necessary tasks to vice-rectors, faculty deans and department heads. He also gave instructions to the relevant officials to gradually adapt other classrooms to modern requirements.