O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-iyundagi PQ-289-son “Pedagogik ta’lim sifatini oshirish va pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy ta’lim muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosi yuzasidan, O‘zbekiston-Finlandiya pedagogika instituti rektori A.Safarov boshchiligidagi professor-o‘qituvchilar jamoasi va Samarqand viloyati XTB boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Q.Saidov birgalikda Samarqand shahridagi 68-son umumiy o‘rta ta’lim maktabiga tashrif buyurdi.
Maktabda tahsil oluvchi 9,11-sinf o‘quvchilari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi. Shuningdek, kelajakda pedagogika sohasida faoliyat olib borish istagida bo‘lgan o‘quvchilarni aniqlash, yangi, 2023/2024-o‘quv yilidan boshlab tashkil etilayotgan institut qoshidagi Akademik litseyga 9-sinf o‘quvchilarini keng jalb etish va bitiruvchi sinflarga O‘zbekiston-Finlandiya pedagogika institutida tahsil olishlari uchun kerakli barcha sharoitlarni yaratib berish kabi muhim masalalar muhokama etildi.
Rektor tomonidan olib kelingan 30 dan ziyod badiiy kitoblar maktab kutubxonasiga foydalanish uchun topshirildi.

In connection with the implementation of the decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-289 dated June 21, 2022 "On measures to increase the quality of pedagogical education and further develop the activities of higher educational institutions that train pedagogic personnel", O The team of professors and teachers led by the rector of the Uzbekistan-Finland Pedagogical Institute A. Safarov and the first deputy head of the Samarkand region K. Saidov jointly visited the general secondary school No. 68 in the city of Samarkand.
Meetings were held with 9th and 11th grade students studying at the school. Also, to identify students who want to work in the field of pedagogy in the future, to attract 9th-grade students to the academic lyceum of the institute, which will be established starting from the 2023/2024 academic year, and Uzbekistan- Important issues such as creating all necessary conditions for studying at the Finnish Pedagogical Institute were discussed.