Finlandiya elchisi Ilkka Raysanen O‘zbekiston-Finlandiya pedagogika institutiga tashrif buyurdi
Elchi tomonidan, O‘zbekiston hamda Finlandiya oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikning yo‘lga qo‘yilishidan yuzaga keladigan natijalar haqida iliq fikrlar bildirildi.
Bo‘lib o‘tgan uchrashuvda har ikki davlat ta’lim tizimiga doir jarayonlarni mushtaraklashtirish, unda samaraga erishish borasida amalga oshiriladigan vazifalar, kelajak rejalari tegishli tartibda belgilab olindi.
Jumladan, Ilkka Raysanen kelgusida ham O‘zbekistonda Finlandiya ta’lim tizimini keng ommaga targ‘ib qiluvchi eng asosiy oliygoh sifatidagi mavqeyini saqlashi hamda yanada takomillashtirish uchun barcha imkoniyatlardan foydalanish zarurligi, bu borada har qanday ko‘makka tayyor ekanliklarini alohida ta’kidladi.
Institut rektori A.Safarov elchining fikrlariga qo‘shimcha qilib, oliygohda ta’lim jarayonlarini yanada rivojlantirish, belgilangan maqsadlarga erishish uchun Finlandiyalik mutaxassislarni ko‘proq jalb etish borasidagi takliflarini bildirib o‘tdi.
Uchrashuvda hamkorlikning yangidan-yangi bosqichlari aniqlanib, har ikki tomon ham bir-birini qo‘llab-quvvatlashga kelishib olindi.
Tashrif so‘ngida institut rektori tomonidan  Ilkka Raysanenga esdalik sovg‘alarining topshirilishi tom ma’noda O‘zbekona madaniyatning namoyon bo‘lishi bilan belgilanadi.

Ambassador of Finland Ilkka Raisanen visited the Uzbekistan-Finland Pedagogical Institute
The ambassador expressed warm thoughts about the results of cooperation between Uzbekistan and Finland's higher education institutions.
During the meeting, joint processes related to the education system of both countries, the tasks to be implemented in order to achieve results, and future plans were defined in the appropriate order.
In particular, Ilkka Raisanen emphasized the need to maintain the position of the main university promoting the Finnish education system in Uzbekistan and to use all opportunities for further improvement, and that they are ready for any assistance in this regard.
Rector of the institute A. Safarov added to the ambassador's comments and expressed his suggestions for further development of educational processes at the university and for attracting more Finnish specialists to achieve the set goals.
New stages of cooperation were defined at the meeting, and both sides agreed to support each other.
At the end of the visit, the rector of the institute handed over souvenirs to Ilkka Raisanen, which is literally a manifestation of Uzbek culture.