Xitoy oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik masalalari muhokama etildi
Bugun Samarqand viloyatiga Xitoy Xalq Respublikasi delegatsiyasi tashrif buyurdi. Tashrif doirasida Samarqand viloyati hokimining o‘rinbosari - viloyat turizm va sport bosh boshqarmasi boshlig‘i Rustam Qobilov va oliy ta’lim muassasalari mas’ullari ishtirokida uchrashuv o‘tkazildi. Rustam Qobilov Samarqanddagi oliy o‘quv yurtlarining Xitoy oliy ta’lim muassasalari bilan ijobiy aloqalarga ega ekanligini ta’kidlab, keyingi hamkorlik masalalariga e’tibor qaratdi.
Shuningdek, O‘zbekiston-Finlandiya pedagogika instituti rektori Shaxzoda Negmatova Xitoy Oliy ta’lim assosiatsiyasi bosh kotibi o‘rinbosari Lui Meng bilan bu borada ikki tomonlama ilmiy aloqalarni mustahkamlash, pedagogik kadrlar tayyorlash va ularning malakasini oshirish maqsadida stajirovkalar tashkil etish, "Bir makon - bir yo‘l" dasturi doirasida ilmiy-amaliy anjumanlar o‘tkazish masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Lui Meng Samarqand haqida o‘zining iliq fikrlarini bildirish asnosida, O‘zbekistonda pedagogik ta’lim sohasidagi olib borilayotgan ishlarni alohida e’tirof etdi.

Issues of cooperation with Chinese higher education institutions were discussed
A delegation of the People's Republic of China visited Samarkand region today. As part of the visit, a meeting was held with the participation of the deputy governor of the Samarkand region - the head of the regional tourism and sports department Rustam Qabilov and the officials of higher educational institutions. Rustam Qabilov emphasized that higher educational institutions in Samarkand have positive relations with Chinese higher education institutions and drew attention to further issues of cooperation.
Also, Rector of Uzbekistan-Finland Pedagogical Institute Shakhzoda Negmatova and Deputy General Secretary of Chinese Higher Education Association Lui Meng, in this regard, to organize internships in order to strengthen bilateral scientific relations, train pedagogical personnel and improve their skills, "One place - discussed the issues of holding scientific-practical conferences within the framework of the "one way" program.
While expressing his warm thoughts about Samarkand, Lui Meng specially recognized the work being carried out in the field of pedagogical education in Uzbekistan.