O‘zbekiston-Finlandiya pedagogika institutida “Filologiyaning dolzarb masalalari” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi
05-May-2023 1584
Unda, respublikamizdagi 10 dan ortiq oliy ta’lim muassasalaridan olimlar, xalqaro ekspertlar, xususan, Finlandiya, Hindiston, Turkiya va Rossiya kabi bir qator davlat vakillari, ilm-fan fidoiylari, professorlar, ommaviy axborot vositalari, hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Mazkur konferensiyada filologiyaning dolzarb masalalari, uning rivojlanish bosqichlari va bu borada qilinayotgan ilmiy-amaliy ishlar muhokama etildi.
Shu bilan birga Xorijiy tillar va gumanitar fanlar fakultetining “Rus tili o‘qitish metodikasi” kafedrasi mudiri, professor Bobokulov Ismoil Turkmanovichning 60 yoshli yubileyi ham nishonlandi.
Konferensiyaning badiiy qismi yakunlanganidan so‘ng, 2-qism sho‘balarga bo‘lingan holda, quyidagi: “Filologiyaning zamonaviy muommolari va uning tatbiqlari”, “Tilshunoslik oldida turgan muhim masalalar”, “Qiyosiy tilshunoslik oldida turgan dolzarb masalalar muhokamasi”, “Jahon tilshunosligida ustuvor usullar tadqiq va ta’lim”, “Chet tillarni o’tganishning nazariy va amaliy masalalari” mavzularida davom etdi.

A scientific-practical conference was held at the Uzbekistan-Finland Pedagogical Institute on the topic "Actual issues of philology"
05-May-2023 1586
It was attended by scientists from more than 10 higher educational institutions of our republic, international experts, in particular representatives of a number of countries such as Finland, India, Turkey and Russia, devotees of science, professors, mass media, and representatives of the general public.
Current issues of philology, the stages of its development and the scientific and practical work being done in this regard were discussed at this conference.
At the same time, the 60th anniversary of Professor Bobokulov Ismail Turkmanovich, head of the "Methodology of Russian language teaching" department of the Faculty of Foreign Languages ​​and Humanities, was celebrated.
After the end of the artistic part of the conference, the 2nd part was divided into branches, as follows: "Modern problems of philology and its applications", "Important issues facing linguistics", "Discussion of current issues facing comparative linguistics", "World research and education of priority methods in linguistics", "Theoretical and practical issues of foreign language learning" continued.